Rock People, postacie z kamieni

Rock People, postacie z kamienia. 
Fragmenty z książki Rock People by Joel Carter (tłum. Andy).

Inukshuk jest kamienną postacią, która potrafi przekazać wiedzę niezbędną do przeżycia w Arktyce. Można je ujrzeć od Alaski, przez Kanadę, aż po Grenlandię. Do dziś pełnią rolę ludzkich przewodników, a tym, którzy zrozumieją jego „mowę” i przekaz, niosą w Arktyce nieocenioną pomoc.

Pewnego dnia na plażach wyspy Sanibel moja była żona Chris ujawniła mi, że skały i kamienie do niej …„przemawiają”.  Hmm, próbowałem się z nimi przywitać mówiąc Hello, ale w odpowiedzi pozostawała tylko cisza.

Kilka lat później w lodży niedaleko Taos w New Mexico zapytałem „nalewacza” wody: W jaki sposób mężczyźni mogą poczuć w sercu to, co w głowie? 
Czerwona Sowa odpowiedział: Uczymy się tego od kobiet i wsłuchujemy się w skały.
W nadchodzących miesiącach i latach miałem się przekonać o tym, jak bardzo wszystko zbliżyło się do mego serca.

Miałem od tamtej pory przywilej spędzenia czasu z kobietami wielu plemion, które uczyły i kierowały na podstawie swoich doświadczeń, bólu oraz strat. To były kojące dla duszy chwile, które zawdzięczam moim mentorom i które otworzyły przede mną swoje serca mądrością i miłością.

On the Edge

Zacząłem budować kopce z kamieni na północy Jez. Górnego w Minessocie w nadziei, że kiedyś przemówią. To wszystko przekształciło się w kształty przypominające inukshuka, czyli „Kamiennego Człowieka wskazującego drogę”.

Według książki Normana Hallendy, postaci, które nazywamy inukshukami, budowano już w starożytności. Nazywały się inaczej, ale podobnie, jak budowane przez Inuitów, służyły pomocą podróżnikom i myśliwym.

Liczba mnoga słowa Inuk, czyli Inuit, oznacza w jezyku inuktitut „ludzi”, dla których Arktyka Ameryki Północnej od tysięcy lat jest ich domem.

Każdy jest unikalny, zbudowany ręcznie z kamieni. Może być mały, duży, może to być jeden kamień położony w szczególnym miejscu lub kilka kamieni balansujących jeden na drugim. Mogą to być ogromne ułożone głazy lub kamienie płaskie ułożone na sobie. Jeden nosi nazwę inuksuk (inukshuk – nazwa przyjęta w American English), dwa – inuksuuk, trzy i więcej – inuksuit.

Inukshuk tworzy silną więź z ziemią, zbudowany jest z ziemi, na ziemi i o lądzie opowiada. Inuitów uczy się szacunku do inukshuka. To tradycja, która zachowała się do dziś, zabrania oczywiście jego niszczenia w jakikolwiek sposób.

Nowe inukshuki buduje się dziś, by zaznaczyć obecność Inuitów w nowoczesnym świecie, ale starych nie wolno usunąć. Tradycja mówi, że kto zniszczy inukshuka, jego życie może się skrócić.

Z biegiem czasu styl budowania inukshuka ulegał zmianie. Dawniej budowano je układając na sobie kamienie w szczególny sposób, ale nie w kształcie postaci. Dziś wiele nowoczesnych inukshuków posiada kształt inunnguaq – w języku Inuitów – Inuktitut, ludzkiego posągu. Niektórzy Inuici wierzą, że pierwsze zostały zbudowane ponad 100 lat temu, po przybyciu wielorybników. Inni, że ludzkie postaci inukshuków powstały znacznie wcześniej – ponad 1000 lat temu.

Autor wspomina również swoją najważniejszą w życiu podróż. Do Polski, by odwiedzić ważne dla niego i jego rodziny miejsce – niemiecki nazistowski obóz zagłady w Treblince (07/1942 – 11/1943),
w którym zamordowano ponad 800 tys. Żydów. W centralnej części obozu ustawiono pomnik
z dziesiątków stojących kamieni. Kamienna cisza była tylko metaforą. Przywiezione przez autora dwa kamienie znad Jez. Górnego znalazły tu swoje miejsce upamiętniając śmierć dziadka i babci.
Kamienie posiadają ogromną moc w moim życiu, koją rany i uczą współczucia … Pozwalają odszukać życiowy balans.

Podobne posty

Dodaj komentarz