Co o Inukshuku piszą?

Flaga kanadyjskiego terytorium Nunavut nosi w sobie symbol inukshuka. Nunavut w języku Inuktitut (jęz. Inuitów) oznacza „nasz kraj”.

Ważne miejsce inukshuk znajduje również w herbie terytorium Nunavut.

The Inuksuk Book. Fragment książki The Inuksuk by Mary Wallace (tłum. Andy), kliknij tu 📖.

The Gift of the Inuksuk. Mike Ulmer

Kilka kamieni może uformować powitanie, pozdrowienie, drogowskaz lub też ostrzeżenie. Mogą zaznaczyć miejsce tragedii lub miejsce wielkiego wydarzenia. Nie wymagają nakładów inwestycyjnych, prądu, ani nawet porozumiewania się w jednym języku. Wystarczy kilku kamieni i wiedzy, aby odszyfrować przekazywaną przez inukshuka wiadomość. 

Inukshuk Journey. Mary Wallace

W tym obozowisku inukshuk informował wszystkich, że tu mieszka rodzina. Gdy wędrowcy go już dostrzegli, wiedzieli, że tu będzie ktoś, kto zapewni im bezpieczeństwo i dotrzyma towarzystwa. Dwie starannie postawione kamienne kolumny stojące obok namiotu służyły jako pólka na kajak. Położony na nich był bezpieczny przed psami, które zjadłyby z niego skórę. Tradycyjny kajak miał szkielet wykonany
z kości wieloryba, który obciągano skórą z foki. 

Rock People. Fragmenty z książki Rock People by Joel Carter (tłum. Andy). Czytaj więcej, kliknij tu 📖.

Inuksuit. Norman Hallendy. Czytaj więcej, kliknij tu 📖.

Konstruowanie, kształty oraz układy inukshuków

Make Your Own inukshuk.  Mary Wallace

Inukshuk, to niezwykle ważny symbol kanadyjskiej Arktyki, budowany już tysiące lat temu. Znaczenie konkretnego inukshuka zależy budowniczego, a także roli, jaką ma pełnić. Wszystkie przedstawione w tej książce inukshuki zostały zbudowane przez utora na południu prowincji Ontario dla zachowania arktycznej tradycji. 

The Inuksuk Book

Posted on
Arktykę zamieszkują ludzie od ponad 4000 lat. Nazywają siebie Inuitami, czyli istotami ludzkimi. Przeżyć w Arktyce Żyli całkowicie w zgodzie z naturą i byli od niej uzależnieni. Wszystko, co posiadali…
Czytaj więcej The Inuksuk Book
Loading Images